GC-2XQ02AAC(2P/30A/24VAC) Definite Purpose Contactor
HLC-2XQ02AAC(2P/30A/24VAC)Definite Purpose Contactor(Follow Defers To DP Contactor),Mainly Is Suitable For 50Hz Or 60Hz, When The AC-8a Use Category Fixed Working Voltage Is 240V Or 277V The Nominal Current Up To The 30A Electric Circuit, Is Suitable For The Starting And The Control Single-Phase Motor (Or Compressor) And Other Single-Phase Loads.Mainly Uses In The Domestic Electric Appliances Profession, Specially In Air Conditioning Profession,Conforms To IEC60947, UL508 and GB14048standard.
1. Applicable Scope